Fotografia portretowa – mam pomysł!

0
649
views

Fotografia portretowa to sztuka trudna, a zarazem wciągająca. Niewątpliwie, wymaga czasu, cierpliwości oraz umiejętności nawiązania kontaktu z fotografowanym modelem. Fotografia portretowa nie jest prosta, ale w ostatecznym rozrachunku, jakże dumnie można prezentować oryginalne, bo ujmujące indywidualizm jednostki – zdjęcia.

Portret potrzebny każdemu?

Politycy, muzycy, aktorzy chętnie decydują się na portrety biznesowe – na ich stronach nie znajdziesz przypadkowych zdjęć, a starannie zaplanowane portrety. Dziś, zdjęcie portretowe to wizytówka. Z jej pomocą człowiek buduje swój wizerunek w świecie. W CV lepiej prezentuje się potencjalnym pracodawcom. Prowadząc firmę, łatwiej sprzedaje swoje usługi. W końcu, wieszając portret na ścianie bądź stawiając na szafce, pozostawia część siebie dla innych.

Pierwszy kontakt: czy się zgramy?

W dużej mierze powodzenie sesji zdjęciowej leży w rękach fotografa. Model – zwykły, szary człowiek, który pozował wcześniej co najwyżej na wakacjach – nie wie jak się zachować, nie chce się ośmieszyć, czuje skrępowanie. Nawiązanie pozytywnej relacji, podarowanie modelowi tyle czasu ile potrzebuje i stworzenie pozytywnej atmosfery to klucz do przełamania lodów. Portret zawsze opowiada jakąś historię, poprzez człowieka, jego mimikę czy miejsce, w którym się znajduje. Każdy detal ma swoje znaczenie, ponieważ portret to tylko jedno zdjęcie, które ma za zadanie ukazać  w jak najbardziej kompleksowy sposób danego modela i wykreować jego wizerunek. Każdy jest inny i na każdego trzeba znaleźć inny pomysł, a to jest możliwe tylko dzięki bliższemu poznaniu modela.

Nowoczesna fotografia portretowa

Profesjonalne portrety absolutnie nie mogą być nudne! Nowoczesny fotograf realizuje nowatorskie idee, nie boi się wyzwań. Tło, otoczenie, postawa, sylwetka, stylizacja – wszystko ze sobą współgra. Człowiek jest najważniejszym elementem zdjęcia, ale to, co jest obok stanowi jego swoisty opis. Jednym słowem: liczy się wyjście poza standardowe ramy myślenia. Portret biznesowy musi przyciągać uwagę. Kiedyś wystarczyło zdjęcie na tle ciemnej zasłony, dziś ważne jest wykorzystanie tej samej zasłony w całkiem inny, bardziej kreatywny sposób.  Fotografia portretowa podkreśla charakter jednostki, ale to zależy od fotografa, co chce wydobyć i w jaki sposób to przedstawić. Przy tym należy pamiętajmy, że, że profesjonalne portrety łączą dwie wizje: fotografa i modela!