Aparat fotograficzny dla początkujących

Aparat fotograficzny dla początkujących to cała grupa różnorodnych sprzętów, które przydadzą nam się w rozpoczęciu magicznej przygody z fotografią. Niezależnie od tego, cyz marzą nam się zdjęcia artystyczne, czy po prostu chcemy dokumentować swoje podróże, ciekawe wydarzenia, po prostu życie – na pewno znajdziemy na rynku coś dla siebie. Co więcej, możliwości jest na tyle dużo, że kupimy odpowiedni aparat na każdą kieszeń.

Z drugiej strony, mnogość możliwości sprawia wrażenie chaosu, w którym niełatwo się zorientować. Przygotowaliśmy więc dla Was poradnik, w którym podpowiadamy, jaki aparat fotograficzny dla początkujących jest najlepszy. Wskazujemy też, na które parametry szczególnie warto zwrócić uwagę przy zakupie i jak się one mają do codziennego użytkowania sprzętu.

Aparat fotograficzny dla początkujących Ranking
Jaki Aparat fotograficzny dla początkujących?
Ranking najlepszych >>>

Aparat fotograficzny dla początkujących – cyfrowy czy analogowy?

Pierwszym krokiem, który musimy zrobić, by znaleźć najlepszy aparat fotograficzny dla początkujących, jest odpowiedź na pytanie, czy lepszy będzie sprzęt cyfrowy, czy może analogowy. Obecnie na rynku dominują nowoczesne aparaty, których matryca zapisuje obraz do postaci cyfrowej, jednak starsi użytkownicy wciąż pewnie pamiętają klisze fotograficzne.

Aparat fotograficzny dla początkujących
Aparat fotograficzny dla początkujących / Cena, ranking najlepszych, opinie

Zdjęcia, które zapisują się na kliszach i które trzeba później wywołać, mają swój niesamowity, niepowtarzalny charakter. Z drugiej strony, takie aparaty są obecnie dość drogie, a i film do aparatu nie należy do najtańszych, różnie też bywa z jego dostępnością. Co więcej, mamy do zrobienia tylko kilkadziesiąt zdjęć, co bywa ciekawym doświadczeniem, gdy mamy już jako-taką wiedzę, ale przeszkadza w nauce. By nauczyć się kadrowania, potrzeba setek prób, dziesiątek zdjęć tej samej rzeczy z różnych perspektyw. Dlatego najlepszy aparat fotograficzny dla początkujących jest urządzeniem cyfrowym. Możemy nim zrobić tysiące zdjęć, które zapiszą się na karcie pamięci. Otworzymy je potem na komputerze i wybierzemy najlepsze ujęcia.

Zobacz też: Pierwszy aparat fotograficzny

Jaki aparat fotograficzny dla początkujących wybrać i kupić?

Wiemy już, że najlepszy aparat fotograficzny dla początkujących to aparat cyfrowy, ale co z pozostałymi parametrami? Zajmiemy się nimi w dalszej kolejności. Przed zakupem powinniśmy rozważyć takie kwestie, jak:

  • Rozmiary,
  • Optyka,
  • Zoom,
  • Tryby.

Rozmiary aparatu fotograficznego dla początkujących

Jak duży powinien być aparat fotograficzny dla początkujących? Nie ma jednej odpowiedzi, która byłaby dobra w każdym przypadku. Warto sobie zdać sprawę, że – w dużym uproszczeniu – im większy aparat, tym lepsza jakość zdjęć. Posiada on bowiem dużą matrycę, która lepiej rejestruje obraz. Dodatkowo, w największe aparaty łatwiej włożyć zaawansowane mechanizmy, odpowiadające za przydatne funkcje, jak choćby ogniskowa o dużym zakresie i inne. Z drugiej strony, jeśli jesteśmy typem podróżnika, lepiej sprawdzi się mały i lekki sprzęt do fotografowania, który nie będzie nam ciążył ani na szyi, ani w plecaku.

Sprawdź również: Aparat fotograficzny dla dziewczynki

Optyka w aparacie fotograficznym dla początkujących

Być może obiło Wam się o uszy takie wyrażenie, jak aparat ze zmienną optyką. Oznacza ono, że dany sprzęt ma możliwość szybkiej i łatwej zmiany obiektywu na inny. To daje niemal nieograniczone możliwości, jeśli chodzi o efekty możliwe do osiągnięcia – możemy podpinać jasne obiektywy o dużym otworze przysłony, superzoomy, rybie oko (obiektyw zniekształcający obraz) i wiele, wiele innych. Jeśli chcemy się zająć fotografią na poważnie, będzie to najlepszy wybór.

Jaki aparat fotograficzny dla początkujących
Jaki aparat fotograficzny dla początkujących jest najlepszy?

Czy ma on jakieś wady? Przede wszystkim, finansowe. Aparat fotograficzny dla początkujących z wymienną optyką to studnia bez dna, jeśli chodzi o pieniądze. Nie dość, że sam korpus sporo kosztuje, to jeszcze cały czas kusi nas dokupowanie nowych obiektywów. Dodatkowo, sam aparat zajmuje więcej miejsca, dźwigamy ze sobą większy i cięższy sprzęt. Kompakt – bo tak nazywane są aparaty fotograficzne dla początkujących, w których obiektyw jest na stałe przymocowany do korpusu – może być więc całkiem dobrym wyborem.

Jeśli chodzi o aparat fotograficzny dla początkujących z wymienną optyką, do wyboru mamy dwie opcje:

  1. Lustrzanka cyfrowa – jak sama nazwa wskazuje, jej działanie oparte jest na systemie luster. Daje doskonałą jakość obrazu.
  2. Bezlusterkowiec – współcześnie niemal nie ustępuje lustrzance, jest jednak od niej znacznie mniejszy i lżejszy, dlatego świetnie sprawdza się w podróży.

Może Cię zainteresować: Tani aparat cyfrowy

Zarówno do pierwszego, jak i drugiego typu aparatu fotograficznego dla początkujących musimy kupować obiektywy zgodne z systemem mocowania, charakterystycznym dla danej firmy. Możemy kupić optykę produkowaną przez tę samą markę, co aparat, lub też marki uniwersalne, produkujące obiektywy na różne mocowania.

Zoom w aparacie fotograficznym dla początkujących

Czasem chcielibyśmy uchwycić jakiś detal, ale nie mamy czasu lub warunków, by podejść bliżej. Wtedy przyda się duży zoom. Unikajmy jednak zoomu cyfrowego, który psuje jakość fotografii. O wiele lepiej korzystać z zoomu optycznego, który co prawda sprawia, że zdjęcie jest ciemniejsze, ale za to wygląda całkiem dobrze. Zoom w lustrzance i bezlusterkowcu zależy od obiektywu. Jeżeli zaś chodzi o aparat fotograficzny dla początkującego typu kompakt, może on mieć niewielki zoom lub być tak zwanym superzoomem, potężnym sprzętem z wysuwanym obiektywem.

Tryby w aparacie fotograficznym dla początkujących

Jako że na początku możemy mieć problem z ustawieniem trójkąta ekspozycji, czyli ISO, przysłony i czasu naświetlania, dobry aparat fotograficzny dla początkujących powinien posiadać sprawny tryb automatyczny. Poza trybem, w którym aparat automatycznie, na podstawie pomiaru światła, ustawia ekspozycję, znajdziemy także tryby półautomatyczne. Możemy więc ustawić przysłonę lub czas naświetlania, a reszta parametrów dobierze się sama. Pozwoli to osiągnąć wymarzony efekt.

Sprawdź też: Aparat fotograficzny do 3000 zł

Jaki aparat fotograficzny dla początkujących jest najlepszy?

Najlepszy aparat fotograficzny dla początkującego może wyróżniać się cechami, które pomogą nam w codziennym użytkowaniu. Jeśli mówimy o kompakcie, dużym atutem będzie jasny obiektyw o dużym otworze przysłony, który pozwoli robić zdjęcia w nieidealnych warunkach oświetleniowych i z ładnym efektem rozmycia tła. W każdym przypadku dobry aparat fotograficzny dla początkujących powinien wygodnie leżeć w dłoni, posiadać powierzchnię antypoślizgową, zabezpieczającą przed przypadkowym upuszczeniem.

Co jeszcze jest ważne? Sprzęt, który wybierzemy, najprawdopodobniej będzie posiadał ekran z podglądem na żywo. Idealnie, jeśli będziemy mogli go odwracać, by robić zdjęcia z różnych perspektyw. Powinien iść w parze z wizjerem, do którego przykładamy oko. Najlepszy aparat fotograficzny dla początkujących może posiadać pamięć wbudowaną, która pozwoli zrobić choć kilka zdjęć, gdy zapomnimy karty pamięci. Niektóre sprzęty tego typu posiadają również GPS do ustalania lokalizacji i zapisywania, gdzie zrobiono daną fotografię, a także Wi-Fi lub Bluetooth. Te ostatnie systemy łączności umożliwiają przesłanie zdjęć na telefon, tablet czy laptop bez użycia kabla.

Najlepszy aparat fotograficzny dla początkujących
Najlepszy aparat fotograficzny dla początkujących

Gdzie kupić aparat fotograficzny dla początkujących?

Dobry aparat fotograficzny dla początkujących znajdziemy przede wszystkim w sklepach ze sprzętem foto, ale także w marketach z elektroniką oraz sklepach internetowych. Producenci to na przykład Canon, Nikon, FujiFilm, Samsung, Sony, Agfaphoto i inni.

Cena aparatu fotograficznego dla początkujących?

Ile kosztuje dobry aparat fotograficzny dla początkującego? Rozbieżność cenowa jest ogromna. Na początek nie warto kupować najdroższego sprzętu, który kosztuje kilkadziesiąt tysięcy złotych, jak również najtańszego, który nie da spodziewanych efektów i tylko nas zirytuje. Rozsądnym jest założenie budżetu od 500 zł na kompakt do 3000 zł na lustrzankę z obiektywem kitowym.

Aparat fotograficzny dla początkujących – opinie

Jesteśmy ciekawi, co Waszym zdaniem powinien posiadać dobry aparat fotograficzny dla początkującego? Jeśli dopiero planujecie zakup, dajcie znać, jaki model do Was najbardziej przemawia. A jeśli macie już jakieś doświadczenie, koniecznie napiszcie, od jakiego sprzętu zaczynaliście. Czekamy na opinie o aparatach fotograficznych dla początkujących.

Aparat fotograficzny dla początkujących / Ranking najlepszych

Czas na konkretne rekomendacje. Wybraliśmy modele cieszące się największym uznaniem i nienagannymi opiniami. Stworzyliśmy ranking najlepszych aparatów fotograficznych dla początkujących, który uwzględnia propozycje każdego typu i na każdą kieszeń.

1.
Canon PowerShot V10 srebrny
Aparat fotograficzny dla początkujących Canon
2.
Canon Ixus 285 HS czarny
Aparat fotograficzny dla początkujących Canon
3.
Nikon D3200 + 18-55 VR kit (VBA330K001)
Aparat fotograficzny dla początkujących Nikon
4.
Canon Ixus 285 HS srebrny (1079C001AA)
Aparat fotograficzny dla początkujących Canon
5.
Canon EOS 7D body (3814B006AA)
Aparat fotograficzny dla początkujących Canon
6.
Canon PowerShot V10 Vlogging Kit czarny
Aparat fotograficzny dla początkujących Canon
7.
RICOH WG-80 Pomarańczowy
Aparat fotograficzny dla początkujących Ricoh
8.
Ricoh WG-80 czarny
Aparat fotograficzny dla początkujących Ricoh
9.
Canon PowerShot V10 Advanced Vlogging Kit srebrny
Aparat fotograficzny dla początkujących Canon
10.
Canon PowerShot V10 Vlogging Kit srebrny
Aparat fotograficzny dla początkujących Canon

Dodaj swoje opinie