Cyfrowy aparat fotograficzny

Cyfrowy aparat fotograficzny sprawił, że robienie zdjęć stało się o wiele prostsze i bardziej przystępne cenowo. Jest to sprzęt, który gości obecnie w niemal każdym domu, tani, dostępny i bardzo przydatny. Niezależnie od tego, czy planujemy dokumentować swoje życie i szukamy sprzętu do tworzenia zdjęć na portale społecznościowe, czy planujemy zająć się fotografią artystyczną, cyfrowy aparat fotograficzny będzie strzałem w dziesiątkę. Rynek jest jednak tak szeroki, że trzeba się zastanowić, czego potrzebujemy oraz jakich funkcji wymagamy.

Nasz poradnik pomoże Wam dobrać sprzęt do budżetu i oczekiwań. Wskazujemy, jaki cyfrowy aparat fotograficzny jest najlepszy, a także omawiamy jego najważniejsze parametry.

Cyfrowy aparat fotograficzny Ranking
Jaki Cyfrowy aparat fotograficzny?
Ranking najlepszych >>>

Zapraszamy do lektury.

Cyfrowy aparat fotograficzny a sprzęt analogowy

Nim jednak przejdziemy do rozważań na temat wyboru odpowiedniego sprzętu, warto wyjaśnić, co to jest cyfrowy aparat fotograficzny. Najłatwiej zrobić to poprzez porównanie do aparatu analogowego. Taki sprzęt, który jeszcze trzydzieści lat temu dominował na rynku, zapisywał zdjęcia na światłoczułej kliszy fotograficznej. Następnie trzeba je było wywoływać w ciemni. Nie było też możliwości nadpisania zdjęcia czy uzyskania podglądu, jak ono wyszło. Mało tego, klisza fotograficzna mieściła najwyżej kilkadziesiąt ujęć, a jej koszt był dość znaczny, przez co dużo rzadziej robiliśmy zdjęcia i staranniej wybieraliśmy ich temat.

Cyfrowy aparat fotograficzny
Cyfrowy aparat fotograficzny / Opinie, cena i ranking najlepszych

Jak to się ma do cyfrowego aparatu fotograficznego? Sprzęt tego typu jest niezwykle tani w użytkowaniu. Karta pamięci, która pomieści kilkaset zdjęć, kosztuje ledwie kilkadziesiąt złotych, i jest to wydatek jednorazowy, gdyż zdjęcia z powodzeniem możemy wielokrotnie nadpisywać. Mało tego, cyfrowa matryca sprawia, że podgląd zdjęcia możemy uzyskać natychmiast po jego zrobieniu. Nie trzeba go też wywoływać, możemy przechowywać zrobione przez siebie ujęcia w formacie cyfrowym, umieszczać w internecie, tworzyć prezentacje, i tak dalej.

Sprawdź też: Mały aparat fotograficzny

Zalety cyfrowego aparatu fotograficznego

Dzięki upowszechnieniu się cyfrowych aparatów fotograficznych, o wiele łatwiej jest nauczyć się sztuki fotografii. Do dyspozycji mamy bowiem nie kilkadziesiąt, ale setki prób. Możemy fotografować tę samą rzecz wiele razy, szukając najlepszego momentu, najlepszego światła, najlepszego kadru. Przekłada się to na wyższą jakość zrobionych zdjęć. Oprócz tego, w codziennym życiu dobry cyfrowy aparat fotograficzny pozwala nam dokumentować najważniejsze i bardziej błahe chwile, zachowywać je na pamiątkę i dzielić się nimi z bliskimi.

Jaki cyfrowy aparat fotograficzny wybrać i kupić?

Kiedy zaczniemy szukać sprzętu dla siebie, szybko zauważymy, że dobry cyfrowy aparat fotograficzny to pojęcie bardzo względne. Wiele zależy od naszych potrzeb i oczekiwań, a także budżetu, gdyż rozpiętość cenowa okazuje się ogromna. Jeśli chodzi o typ cyfrowego aparatu fotograficznego, do wyboru mamy:

 1. Kompakt,
 2. Superzoom,
 3. Bezlusterkowiec,
 4. Lustrzankę cyfrową.

Zobacz także: Dobry aparat fotograficzny dla amatora

Kompaktowy cyfrowy aparat fotograficzny

Nasze zestawienie otwieramy najbardziej powszechnym, prostym i tanim rozwiązaniem. Kompakt to niewielki cyfrowy aparat fotograficzny dla początkujących. Posiada on obiektyw na stałe połączony z korpusem aparatu, przez co nie dokupujemy do niego kolejnych modeli. Zwykle jest niewielki i mieści się w kieszeni, a oferuje o wiele lepszy obraz, nisz aparat wbudowany w telefonie. Warto w tym przypadku zwrócić uwagę na parametry obiektywu: jego jasność i ogniskową, a także na możliwość zwiększenia czasu naświetlania czy światłoczułości matrycy. Jest to świetny aparat fotograficzny dla dzieci, osób starszych i tych, które po prostu chcą robić zdjęcia, a niekoniecznie zgłębiać meandry profesjonalnej fotografii.

Superzoom, czyli duży cyfrowy aparat fotograficzny

To z kolei podtyp cyfrowych aparatów fotograficznych typu kompakt. Tutaj obiektyw również na stałe przymocowany jest do konstrukcji, jednak cechuje się on bardzo dużym zakresem ogniskowej. To sprawia, że możemy przybliżać i oddalać fotografowane obiekty. Superzoomy cechuje zbliżenie optyczne rzędu 15x lub większe, nawet do 50x. Pamiętajmy tylko, że w miarę jak zwiększamy ogniskową, obraz staje się ciemniejszy. Jest to tanie rozwiązanie do fotografowania wydarzeń sportowych, koncertów lub przyrody, zwłaszcza płochliwych zwierząt.

Jaki cyfrowy aparat fotograficzny
Jaki cyfrowy aparat fotograficzny wybrać? Jaki najlepszy?

Bezlusterkowiec

Bardziej zaawansowanym typem cyfrowego aparatu fotograficznego jest bezlusterkowiec. To stosunkowo nowa na rynku propozycja. Jak sama nazwa wskazuje, nie posiada on luster w swojej wewnętrznej budowie, dzięki czemu jest lekki i dość niewielki. Rozmiarem może nawet przypominać kompakt, z tą różnicą, że jest to cyfrowy aparat fotograficzny z wymienną optyką. To zaś oznacza możliwość dokupowania i dokładania do niego różnych obiektywów, na przykład do makro, do portretów, do przyrody i innych. Taki cyfrowy aparat fotograficzny dedykowany jest osobom chcącym rozwijać się w kierunku fotografii artystycznej, ale ceniącym sobie mobilność.

Może Cię zainteresować: Aparat fotograficzny dla początkujących

Lustrzanka cyfrowa

Najbardziej zaawansowany technologicznie cyfrowy aparat fotograficzny to lustrzanka cyfrowa. Jej sercem jest zaawansowany układ luster, który sprawia, że zdjęcia mają doskonałą jakość. Posiada ona sporą matrycę, a to też ma przełożenie na piękne zdjęcia. Ją również zaliczamy do cyfrowych aparatów fotograficznych z wymienną optyką, możemy bowiem dobierać do niej różne obiektywy. Najlepiej sprawdzają się te dedykowane dla konkretnego systemu producenta, ale dzięki przejściówkom możemy używać też innych.

Jaki cyfrowy aparat fotograficzny jest najlepszy?

Co jeszcze decyduje o tym, że mamy przed sobą najlepszy cyfrowy aparat fotograficzny? Warto zwrócić uwagę na takie kwestie, jak:

 • Rozdzielczość – we współczesnych aparatach z tym zwykle nie ma problemu i wynosi ona od 20 megapikseli w górę,
 • Matryca – im większa, tym lepiej. Sprawdźmy też jej czułość, a także to, jak radzi sobie na najwyższych wartościach ISO i czy obraz nie jest ziarnisty,
 • Wygoda – najlepszy cyfrowy aparat fotograficzny powinien być lekki, a do tego mieć ergonomiczny uchwyt. Dzięki temu pewnie trzymamy sprzęt i go nie upuścimy,
 • Zasilanie – najlepiej sprawdza się dedykowany akumulator wielokrotnego użytku. Sprawdźmy, jaką ma pojemność. Na pewno jest on rozwiązaniem tańszym i bardziej ekologicznym niż ciągłe kupowanie nowych baterii,
 • Tryby – najlepiej, by poza trybem automatycznym dobry cyfrowy aparat fotograficzny posiadał także tryby półautomatyczne i manualny, w których to my mamy wpływ na ekspozycję,
 • Stabilizacja obrazu – cyfrowa, jak i optyczna,
 • Wbudowana pamięć – zazwyczaj cyfrowy aparat fotograficzny posiada wejście na kartę pamięci. Jeśli jednak zdarzy nam się jej zapomnieć, bardzo się przydaje możliwość zapisania choć kilku zdjęć w pamięci wbudowanej.

Sprawdź też: Pierwszy aparat fotograficzny

Gdzie kupić cyfrowy aparat fotograficzny?

Obecnie cyfrowy aparat fotograficzny jest dostępny niemal na każdym rogu. Kupimy go przede wszystkim w sklepach z elektroniką, w tym dużych marketach, u sprzedawców akcesoriów fotograficznych, a także w sklepach internetowych. Producenci to na przykład Fuji, Canon, Nikon, Samsung, Sony i wielu innych.

Najlepszy cyfrowy aparat fotograficzny
Najlepszy cyfrowy aparat fotograficzny

Cena cyfrowego aparatu fotograficznego

Również cena cyfrowego aparatu fotograficznego okazuje się całkiem przystępna. Najtańszy model kupimy już za około 150 zł. Będzie to prosty kompakt, ale i tak sprawdzi się lepiej niż aparat w telefonie. Najdroższe modele lustrzanek kosztują nawet 20 tysięcy złotych, jednak my wcale nie musimy tyle wydawać, by robić dobre zdjęcia.

Cyfrowy aparat fotograficzny – opinie

Mówi się, że to nie aparat robi zdjęcie, tylko człowiek. Owszem, jest w tym dużo prawdy, jednak warto inwestować w sprzęt. Jeśli mamy talent, połączenie zaawansowanych technologii z naszym doskonałym okiem może dać zachwycające efekty i szybko osiągniemy sukces. A co Wy sądzicie na ten temat? Czekamy na Wasze opinie o cyfrowych aparatach fotograficznych.

Cyfrowy aparat fotograficzny / Ranking najlepszych

Zastanawiacie się, jaki model kupić? Przygotowaliśmy dla Was konkretne propozycje, wśród których na pewno znajdziecie taką odpowiadającą Waszym potrzebom i budżetowi. Sięgając po modele poniżej macie pewność, że sprzęt jest sprawdzony oraz polecany. Nie przedłużając, oto ranking najlepszych cyfrowych aparatów fotograficznych.

1.
Nikon Z 5 + NIKKOR Z 24-200
Cyfrowy aparat fotograficzny Nikon
2.
Nikon Z fc body + 16-50 VR + 50-250 VR
Cyfrowy aparat fotograficzny Nikon
3.
Nikon Coolpix P1000 (VQA060EA)
Cyfrowy aparat fotograficzny Nikon
5.
Nikon Coolpix P950 czarny
Cyfrowy aparat fotograficzny Nikon
6.
Leica Q3
Cyfrowy aparat fotograficzny Leica
7.
Canon EOS 5D Mark IV + 24-105
Cyfrowy aparat fotograficzny Canon
8.
Sony A7 IV Body ILCE-7M4
Cyfrowy aparat fotograficzny Sony
9.
LEICA MP 0.72 Silver
Cyfrowy aparat fotograficzny Leica
10.
Nikon Z9 body
Cyfrowy aparat fotograficzny Nikon

Dodaj swoje opinie