Dobry aparat fotograficzny dla amatora

Dobry aparat fotograficzny dla amatora to pojęcie, które dla każdego może oznaczać nieco inny sprzęt. Najważniejsza jest oczywiście jakość zdjęć – każdy chce, by jego prace prezentowały się ładnie i profesjonalnie – ale także wygoda. W myśl zasady, że najlepszy aparat to ten, który mamy pod ręką, musimy wybrać sprzęt, który chętnie zabierzemy ze sobą i którego nie będziemy się obawiali używać.

Jeśli i Wam nie wystarcza już funkcja aparatu w telefonie komórkowym, chcielibyście robić lepsze zdjęcia i szukacie właściwego sprzętu, zapraszamy do lektury naszego poradnika. Wskażemy Wam, na jakie parametry zwracać uwagę, a także jaki dobry aparat fotograficzny dla amatora wybrać i kupić.

Dobry aparat fotograficzny dla amatora Ranking
Jaki Dobry aparat fotograficzny dla amatora?
Ranking najlepszych >>>

Jaki jest najlepszy aparat fotograficzny dla amatora?

Uwielbiacie fotografię, przepadacie za utrwalaniem rzeczywistości w kadrach, ale nie zamierzacie zajmować się tym na poważnie? Rozwiązaniem będzie dobry aparat fotograficzny dla amatora. Jak pewnie zauważyliście już na etapie wstępnego rozeznania, na rynku znajdziemy mnóstwo możliwości i modeli. Różnią się one nie tylko wyglądem zewnętrznym, wielkością i wagą, ale przede wszystkim zasadą działania.

Dobry aparat fotograficzny dla amatora
Dobry aparat fotograficzny dla amatora – cena, opinie, ranking

Najprostszy podział dobrych aparatów fotograficznych dla amatora opiera się przede wszystkim na sposobie utrwalania kadrów. Pod tym względem możemy wyróżnić aparaty:

  • Analogowe,
  • Cyfrowe,
  • Natychmiastowe.

Zobacz też: Aparat fotograficzny dla początkujących

Analogowy aparat fotograficzny dla amatora

Te dobre aparaty fotograficzne dla amatora potrzebują kliszy fotograficznej, która zapisuje negatyw. Żeby zobaczyć, jak wygląda zrobione właśnie zdjęcie, musimy je wykonać. Aby zmienić światłoczułość (ISO), trzeba kupić odpowiednią kliszę. Obecnie filmy fotograficzne są drogie i trudno dostępne, a do tego pozwalają na zrobienie ledwie kilkudziesięciu zdjęć, co nie sprzyja ćwiczeniom. Polecamy więc zrezygnować z tej opcji, przynajmniej na początku.

Cyfrowy aparat fotograficzny dla amatora

To najpowszechniejszy dobry aparat fotograficzny dla amatora. Zdjęcia zapisywane są w formie pliku na karcie pamięci, od razu możemy sprawdzić, jak wyszły. Światłoczułość matrycy zmieniamy ledwie kilkoma kliknięciami. Gotowe prace możemy umieszczać w Internecie, na dysku, a także wywołać. Karta pamięci mieści tysiące zdjęć, które następnie przeglądamy, by wybrać najlepsze ujęcia. Dzięki temu ćwiczenia okazują się znacznie łatwiejsze.

Sprawdź także: Pierwszy aparat fotograficzny

Natychmiastowy aparat fotograficzny dla amatora

Natychmiastowe aparaty to także dobre rozwiązanie dla amatora. Działają na zasadzie Polaroidów. Od razu wywołują zdjęcia, które zostały zrobione. To ogromna frajda, jednak musimy się liczyć ze sporym kosztem, gdy trzeba będzie uzupełnić karki i tusz we wbudowanej drukarce. Na szczęście współczesne aparaty dla amatorów natychmiastowe zapisują też zdjęcia w formie cyfrowej i pozwalają na wybór tych, które chcemy wydrukować. Dzięki temu nie musimy marnować zasobów na nieudane ujęcia.

Jaki dobry aparat fotograficzny dla amatora
Jaki dobry aparat fotograficzny dla amatora wybrać?

Zapewne w głowie macie już zarys tego, co oznacza dla Was dobry aparat fotograficzny dla amatora: czy ma on być analogowy, cyfrowy czy natychmiastowy. My polecamy, w zależności od potrzeb, drugą lub trzecią opcję. Zajmijmy się teraz innymi parametrami – skupimy się przede wszystkim na aparatach cyfrowych, gdyż naszym zdaniem jest to najlepszy wybór.

Może Cię zainteresować: Aparat fotograficzny dla dziewczynki

Jaki dobry aparat fotograficzny dla amatora wybrać i kupić?

Czas przejść do bardziej szczegółowych kwestii. Nie będziemy się oczywiście pochylać nad różnymi drobiazgami, które na pierwszym etapie zainteresowania fotografią właściwie nie mają znaczenia. Dobry aparat fotograficzny dla amatora ma przede wszystkim robić wyraźne zdjęcia, którymi możemy pochwalić się w social mediach czy umieścić je w rodzinnym albumie. Warto zwrócić uwagę na takie kwestie, jak:

  1. Rodzaj aparatu – najlepszy będzie kompakt, czyli dobry aparat fotograficzny dla amatora z obiektywem na stałe przymocowanym do korpusu. Zamykamy tym sobie pewne możliwości, jednak jest to lekka, niedroga opcja. Jeżeli zależy nam na sporych możliwościach, możemy wybrać tak zwany superzoom. A gdy rozważamy w przyszłości rozwój w kierunku fotografii, sprawdzi się lustrzanka lub bezlusterkowiec, czyli aparaty z wymienną optyką.
  2. Jasność – chyba każdy zna ten problem, gdy zdjęcie po zmierzchu lub w niezbyt dobrze oświetlonym pomieszczeniu wyszło niewyraźne i rozmazane. By tego uniknąć, zwróćmy uwagę, jak jasny jest obiektyw. Im niższa liczba oznaczająca przysłonę, tym większy jej otwór, a przez to więcej światła pada na matrycę. Dla przykładu, przysłona 1.2 da o wiele jaśniejsze zdjęcia, niż 3.5.
  3. Wyświetlacz – aby robić zdjęcia w różnych perspektywach i pozwalać na eksperymenty w tym zakresie, dobry aparat fotograficzny dla amatora powinien mieć odchylany, ruchomy wyświetlacz. W słoneczne dni przyda się także wizjer.
  4. Zoom – czyli przybliżenie, ale nie cyfrowe, które psuje jakość zdjęcia, tylko osiągane przez wydłużenie ogniskowej, czyli wysunięcie obiektywu. Pomoże nam ująć na swoich zdjęciach ciekawe detale bez konieczności podchodzenia do fotografowanych obiektów. W aparatach z wymienną optyką zależy od obiektywu, a w kompaktach znajdziemy różne wartości – od 4-krotnego do nawet ponad 20-krotnego powiększenia.
  5. Ergonomia – dobry aparat fotograficzny dla amatora powinien być po prostu wygodny, odpowiednio leżeć w dłoni i posiadać antypoślizgową obudowę, ergonomiczny uchwyt. Jeśli zależy nam na tym, by wszędzie go ze sobą brać, wybierzmy niewielki i lekki model, który łatwo wrzucimy do torebki, plecaka, a nawet kieszeni. Przy obecnych technologiach małe rozmiary wcale nie oznaczają małych możliwości.

Zobacz też: Tani aparat cyfrowy

Gdzie kupić dobry aparat fotograficzny dla amatora?

Sklepy, w których warto szukać dobrego aparatu fotograficznego dla amatora, to przede wszystkim sprzedawcy akcesoriów fotograficznych oraz duże markety z elektroniką. Nie musimy się tam obawiać małego doświadczenia, gdyż pomoże nam doradca klienta. Jednak z naszym poradnikiem śmiało możecie odwiedzić także sklepy internetowe. Producenci dobrych aparatów fotograficznych dla amatorów to na przykład Sony, Canon, Nikon, Olympus, Panasonic i inni.

Najlepszy aparat fotograficzny dla amatora
Najlepszy aparat fotograficzny dla amatora

Cena aparatu fotograficznego dla amatora

Nawet dobry aparat fotograficzny dla amatora nie musi być drogi. Do podstawowych zastosowań nie musimy bowiem kupować sprzętu z górnej półki, zwłaszcza jeśli nas to nie pociąga. Rozsądnym wydaje się budżet od 300 do 1000 zł, choć oczywiście znajdziemy nawet kilkukrotnie droższe modele.

Dobry aparat fotograficzny dla amatora – opinie

Czekamy na Wasze opinie o dobrych aparatach fotograficznych dla amatora. Dajcie znać, które modele sprawdziły się u Was lub które stanowczo odradzacie. Jesteśmy też ciekawi, do jakich zastosowań służy Wam sprzęt – dokumentujecie spotkania rodzinne, codzienność swoich bliskich, otaczającą rzeczywistość, a może prowadzicie bloga? Koniecznie się pochwalcie!

Dobry aparat fotograficzny dla amatora / Ranking najlepszych

To jaki w końcu jest ten dobry aparat fotograficzny dla amatora? Mamy nadzieję, że nasz poradnik nieco Wam rozjaśnił i jesteście w stanie wybrać idealny model dla siebie. Jeśli szukacie konkretnych rekomendacji, modeli, po które warto sięgnąć, poniżej prezentujemy ranking najlepszych aparatów fotograficznych dla amatora.

1.
Canon Ixus 285 HS czarny
Dobry aparat fotograficzny dla amatora Canon
2.
Canon PowerShot V10 srebrny
Dobry aparat fotograficzny dla amatora Canon
3.
Nikon D3200 + 18-55 VR kit (VBA330K001)
Dobry aparat fotograficzny dla amatora Nikon
4.
Canon Ixus 285 HS srebrny (1079C001AA)
Dobry aparat fotograficzny dla amatora Canon
5.
Canon EOS 7D body (3814B006AA)
Dobry aparat fotograficzny dla amatora Canon
6.
Canon PowerShot V10 Vlogging Kit czarny
Dobry aparat fotograficzny dla amatora Canon
7.
RICOH WG-80 Pomarańczowy
Dobry aparat fotograficzny dla amatora Ricoh
8.
Ricoh WG-80 czarny
Dobry aparat fotograficzny dla amatora Ricoh
9.
Canon PowerShot V10 Advanced Vlogging Kit srebrny
Dobry aparat fotograficzny dla amatora Canon
10.
Canon PowerShot V10 Vlogging Kit srebrny
Dobry aparat fotograficzny dla amatora Canon

Dodaj swoje opinie