Mały aparat cyfrowy

Mały aparat cyfrowy przeznaczony jest przede wszystkim do amatorskich zastosowań, ale nie tylko – może stanowić świetne uzupełnienie sprzętu bardziej zaawansowanego adepta fotografii. Jak go wybrać? Na jakie parametry zwrócić uwagę? Jaki mały aparat cyfrowy jest najlepszy?

Odpowiedzi na te pytania czekają w dalszej części artykułu.

Mały aparat cyfrowy Ranking
Jaki Mały aparat cyfrowy?
Ranking najlepszych >>>

Czym jest mały aparat cyfrowy i do czego służy?

Mały aparat cyfrowy służy do robienia zdjęć i zapisywania ich w wersji cyfrowej na karcie pamięci. W przeciwieństwie do aparatów analogowych, nie potrzebujemy ani kliszy, ani ciemni, by je wywołać.

Po co kupować mały aparat cyfrowy, skoro na rynku są dostępne większe i bardziej zaawansowane modele? Istnieje kilka powodów:

  1. Takie rozwiązanie jest po prostu tańsze.
  2. Mały aparat cyfrowy można wnosić na mecze i koncerty, w przeciwieństwie do lustrzanki.
  3. Sprzęt jest lżejszy, zajmuje mało miejsca i łatwo go ze sobą zabrać.
  4. Wcale znacząco nie odstaje od większych modeli.
Mały aparat cyfrowy
Mały aparat cyfrowy / Jaki wybrać i kupić? Opinie, ranking i cena

Jaki mały aparat cyfrowy wybrać i kupić?

Do wyboru mamy właściwie dwie podstawowe opcje: możemy zakupić aparat kompaktowy lub bezlusterkowiec. Lustrzanki cyfrowe czy kompakty typu superzoom raczej odpadają ze względu na swoje gabaryty, przejdźmy więc do omówienia tych dwóch rozwiązań.

Mały aparat cyfrowy typu kompakt to najprostsze i najtańsze rozwiązanie. Jego budowa jest zwarta, a obiektyw na stałe połączony z korpusem aparatu. Często jest on dodatkowo wysuwany/wsuwany podczas włączania i wyłączania sprzętu, dzięki czemu zajmuje jeszcze mniej miejsca.

Bezlusterkowiec to typ małego aparatu cyfrowego, który pozwala na wymianę optyki, czyli obiektywu. Sam korpus ma niewielkie rozmiary, ale w transporcie miejsce dodatkowo zajmuje obiektyw. W zamian sprzęt daje o wiele większe możliwości i lepszą jakość niż aparaty kompaktowe, dzięki czemu przy jego pomocy można się uczyć profesjonalnej fotografii.

Które rozwiązanie wybrać? Wszystko zależy od budżetu i oczekiwań związanych z małym aparatem cyfrowym. Do robienia zwykłych zdjęć do rodzinnego albumu z powodzeniem wystarczy kompakt, natomiast jeśli chcemy się zająć artystyczną fotografią i rozwijać w tym kierunku, bezlusterkowiec wydaje się lepszym pomysłem.

Zobacz też jaki aparat cyfrowy do 500 zł wybrać?

Jakie parametry powinien mieć mały aparat cyfrowy?

Czym się kierować przy kupnie małego aparatu cyfrowego? By uzyskać wysoki komfort użytkowania i doskonałą jakość zdjęć, zwróćmy uwagę na:

  • Liczbę megapikseli,
  • Możliwość ustawień,
  • Czułość matrycy,
  • Parametry ekspozycji,
  • Podgląd,
  • Ostrość.

Liczba megapikseli w małym aparacie cyfrowym

Obecnie producenci małych aparatów cyfrowych prześcigają się w licytowaniu, kto upchnie do swojego sprzętu jak największą liczbę megapikseli. Czy jest to jednak takie ważne?

Okazuje się, że nie. Więcej wcale nie znaczy lepiej, ponieważ o ile nie zamierzamy drukować zrobionych przez siebie zdjęć jako fototapetę, to ogromne ilości megapikseli tylko zabierają miejsce na karcie pamięci małego aparatu cyfrowego i sprawiają, że przed wrzuceniem do sieci musimy skalować obrazy, czym mogą tracić na jakości.

Prawda jest też taka, że przez budowę małego aparatu fotograficznego, a konkretnie niewielką matrycę i krótką ogniskową, i tak nie jesteśmy w stanie w pełni wykorzystać możliwości, które daje kilkadziesiąt megapikseli. Możemy zatem spokojnie celować w mały aparat cyfrowy, który oferuje rozdzielczość 8MP lub nieco większą.

Jaki Mały aparat cyfrowy
Jaki Mały aparat cyfrowy wybrać? Opinie, ranking i cena

Możliwość ustawień w małym aparacie cyfrowym

Większość osób poprzestaje na używaniu trybu automatycznego w małym aparacie cyfrowym. Jeśli jednak chcemy rozwijać się w kierunku fotografii, warto przed zakupem sprawdzić, czy sprzęt posiada także tryb automatyczny, w którym to my ustawiamy przysłonę, czułość i czas naświetlania lub przynajmniej półautomatyczny, w którym panujemy nad jednym z wymienionych parametrów.

Jak wybrać najlepszy aparat cyfrowy dla dziewczynki?

Czułość matrycy małego aparatu cyfrowego

Czułość matrycy, określana jako ISO, to parametr, który w dużej mierze wpływa na jasność zrobionego przez nas zdjęcia. Im niższe, tym ciemniejsza fotografia, a z drugiej strony mniej szumów. W małych aparatach cyfrowych ISO, które nie zaburzy czytelności zdjęcia, waha się w zakresie od 100 do 400, później obraz jest zbyt zaszumiony, by cokolwiek z nim zrobić.

Jedynie bezlusterkowce dają nieco większe możliwości.

Parametry ekspozycji w małym aparacie cyfrowym

Trójkątem ekspozycji nazywamy czułość ISO, którą już omówiliśmy, wartość przysłony oraz czas otwarcia migawki. Omówmy teraz dwa ostatnie parametry.

Wartość przysłony jest oznaczana jako f/…, na przykład f/1.8. Im niższa wartość, tym bardziej otwarta przysłona, przez co na matrycę wpada więcej światła. Małe przysłony, rzędu f/1.4 do f/2.8 pozwalają na uzyskanie jasnego obrazu nawet przy małej czułości i czasie naświetlania, a dodatkowo powodują efekt naturalnego rozmazania się tła.

Podnosząc przysłonę na przykład do f/5.6 albo f/16 sprawiamy, że obiekty w tle stają się bardziej ostre, ale musimy podnieść czułość i czas, by obraz nie był za ciemny.

A jak czas otwarcia migawki wpływa na zdjęcia robione małym aparatem cyfrowym? W uproszczeniu, jest to ilość czasu, podczas którego sprzęt pozwala światłu padać na matrycę. Podaje się go w sekundach. Krótki czas, na przykład 1/400 s pozwala zamrozić obraz, nawet jeśli obiekt znajduje się w ruchu, ale przy gorszym oświetleniu zdjęcie może być bardzo ciemne.

Długie czasy, na przykład 1/2 s lub nawet 8 s sprawiają, że nawet nocne zdjęcia wychodzą jasne, ale każdy ruch rejestrują jako rozmazanie. Nadają się więc do fotografowania nieruchomych obiektów lub gdy chcemy ukazać ruch (fajerwerki, płynąca woda, światła samochodów) i wymagają statywu, gdyż ludzka ręka nie jest w stanie utrzymać nawet małego aparatu cyfrowego nieruchomo.

Najlepszy Mały aparat cyfrowy
Najlepszy Mały aparat cyfrowy

Podgląd na małym aparacie cyfrowym

Współczesne małe aparaty cyfrowe wyposażone są w ekran LCD, na którym na żywo widzimy podgląd zdjęcia i ustawienia. Nie sprawdza się on jednak w pełnym słońcu, dlatego warto wybrać model z wizjerem optycznym lub cyfrowym.

Ostrość w małym aparacie cyfrowym

Małe aparaty cyfrowe są wyposażone w autofokus, czyli automatyczne ustawianie ostrości. Najlepsze modele ostrzą nie tylko na środek zdjęcia, ale w zależności od wybranej opcji, także na twarz, najbliższy obiekt czy w miejsce wybrane przez użytkownika. Możliwość ręcznego ustawiania ostrości w małych aparatach cyfrowych otrzymujemy tylko w przypadku bezlusterkowców.

Jaki mały aparat cyfrowy jest najlepszy?

Najlepszy mały aparat cyfrowy powinniśmy dobrać pod kątem naszych osobistych preferencji. Możemy się zdecydować na jedną z oferowanych przez producentów dodatkowych funkcji, jak GPS, Wi-Fi, ekran dotykowy i inne, ale najważniejsze, by był niezawodny i posłużył przez długie lata.

Najlepszy mały aparat cyfrowy wcale nie musi być drogi. Wybierajmy produkty renomowanych firm, oferujących gwarancję i ubezpieczenie sprzętu, a dodatkowo chrońmy go przed wilgocią i zabrudzeniami.

Zobacz też jak wybrać dla siebie najlepszy aparat cyfrowy dla dzieci?

Gdzie kupić mały aparat cyfrowy?

Obecnie mały aparat cyfrowy kupimy wszędzie, od sklepów fotograficznych i elektronicznych, aż po duże dyskonty. Producenci, z którymi się spotykamy, to na przykład Sony, FujiFilm, Nikon, Agfaphoto. Canon i inni.

Cena małych aparatów cyfrowych

Ile kosztuje mały aparat cyfrowy? To wszystko zależy od zakładanego budżetu i oczekiwań. Skompletowanie potrzebnego sprzętu może nas kosztować od 200 zł do nawet kilku tysięcy zł (w przypadku bezlusterkowca i dodatkowych obiektywów).

Mały aparat cyfrowy – opinie

Do czego taki sprzęt sprawdza się u Was? Jaki model wybraliście i dlaczego? Czekamy na Wasze opinie o małych aparatach cyfrowych w komentarzach.

Mały aparat cyfrowy / Ranking najlepszych

Nasz ranking najlepszych małych aparatów cyfrowych to zestawienie sprawdzonych, chętnie kupowanych modeli, które będzie dodatkową pomocą w zakupach.

1.
AgfaPhoto WP8000 niebieski (SB5875)
Mały aparat cyfrowy AgfaPhoto
2.
AGFA DC8200 czarny
Mały aparat cyfrowy AgfaPhoto
3.
KODAK FZ45 Czarny
Mały aparat cyfrowy Kodak
4.
Easypix AquaPix W3048 Żółty
Mały aparat cyfrowy Easypix
5.
KODAK FZ55 Czerwony
Mały aparat cyfrowy Kodak
6.
Xrec C23 biały
Mały aparat cyfrowy Xrec
7.
AGFA DC8200 niebieski
Mały aparat cyfrowy AgfaPhoto
8.
Praktica AWP240 niebieski
Mały aparat cyfrowy Praktica
9.
KODAK FZ55 Niebieski
Mały aparat cyfrowy Kodak
10.
Easypix AquaPix W3048 fioletowy
Mały aparat cyfrowy Easypix

Dodaj swoje opinie