Mały aparat fotograficzny

Mały aparat fotograficzny może i nie ma nieograniczonych możliwości, ale za to posiada jedną zasadniczą zaletę: mieści się właściwie wszędzie. Dzięki temu zawsze mamy go przy sobie, a nawet fotografowie-profesjonaliści powtarzają, że zdjęcie zrobione zawsze jest lepsze od zdjęcia idealnego. Niezależnie od tego, czy tylko chcemy utrwalić cenne wspomnienia, czy może rozwijać się w kierunku fotografii i poznawać jej tajniki, mały aparat fotograficzny będzie doskonałym rozwiązaniem.

Jest to sprzęt przede wszystkim dedykowany amatorom. Pojawia się jednak pytanie, jaki dokładnie model wybrać, by jak najlepiej na tym wyjść? To już możecie pozostawić nam. Podpowiadamy, jaki mały aparat fotograficzny jest najlepszy, a także na co zwrócić uwagę przy jego zakupie.

Mały aparat fotograficzny Ranking
Jaki Mały aparat fotograficzny?
Ranking najlepszych >>>

Czym jest mały aparat fotograficzny?

Odpowiedź na pytanie, co to jest mały aparat fotograficzny, dla każdego może brzmieć nieco inaczej. Dla osoby, która na co dzień użytkuje profesjonalną lustrzankę cyfrową, małym aparatem będzie na przykład bezlusterkowiec. Z kolei osobie, która do tej pory robiła zdjęcia smartfonem, może on się wydawać naprawdę duży. Jak więc w przypadku każdej sytuacji w życiu, punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Na potrzeby naszego poradnika przyjmujemy, że mały aparat fotograficzny to niewielki, lekki kompakt, który zmieści się nawet w kieszeni lub damskiej torebce.

Mały aparat fotograficzny
Mały aparat fotograficzny / Cena, ranking najlepszych, opinie

Jaki mały aparat fotograficzny wybrać i kupić?

By znaleźć najlepszy mały aparat fotograficzny, trzeba najpierw ustalić jego podstawowe cechy. Zacznijmy od sposobu utrwalania zdjęć, bo pod tym pojęciem kryją się zarówno aparaty cyfrowe, jak i analogowe. Ze swojej strony polecamy ten pierwszy typ, który utrwala fotki w formie pliku elektronicznego, który następnie możemy skopiować na komputer. Na karcie pamięci mieszczą się tysiące zdjęć, można ją też wielokrotnie wykorzystać, co oszczędza nam kosztów i pomaga doskonalić swój warsztat.

Zobacz też: Dobry aparat fotograficzny dla amatora

Małe aparaty fotograficzne w wersji analogowej działają na film fotograficzny, na którym zrobimy kilkadziesiąt zdjęć i musimy wymienić go na nowy, co generuje dodatkowe koszty. W dodatku, jest to niepopularny, a więc i trudno dostępny sprzęt. W naszym zestawieniu małych aparatów fotograficznych pomijamy też aparaty natychmiastowe, drukujące zdjęcie od razu, gdyż zazwyczaj przybierają większą wagę i rozmiary ze względu na obecność drukarki.

Jaki mały aparat fotograficzny jest najlepszy?

Wiemy już, że najlepszy mały aparat fotograficzny najprawdopodobniej będzie aparatem cyfrowym. Warto też dodać, że będzie to aparat kompaktowy, czyli taki bez możliwości wymiany obiektywu na inny. Może nas to nieco ograniczać, ale w kwestii rozmiarów i łatwości obsługi, a także kosztów naprawdę wiele ułatwia. Ponadto, powinniśmy zwrócić uwagę na takie kwestie, jak:

  • Rozdzielczość zdjęć i filmów,
  • Powiększenie,
  • Podgląd,
  • Tryby.

Sprawdź także: Aparat fotograficzny dla początkujących

Rozdzielczość zdjęć i filmów z małego aparatu fotograficznego

Współcześnie mały aparat fotograficzny jest niepozornym sprzętem o wielkich możliwościach. Może zarówno robić zdjęcia, jak i kręcić filmy. Dla użytkownika ważna jest ich jakość, dlatego często skupiamy się na rozdzielczości, którą przecież tak łatwo zmierzyć i porównać. Powinniśmy jednak pamiętać, że na przykład 16 megapikseli nawet w małym aparacie fotograficznym będzie miało o wiele lepszą jakość, niż to samo 16 megapikseli w telefonie komórkowym. A wszystko to przez większą matrycę.

Rozdzielczość zdjęć rzędu 16-24 megapikseli w zupełności wystarczy, by uzyskać świetne fotografie, nadające się do publikacji w sieci czy druku, nawet na dużym formacie. Dobry mały aparat fotograficzny powinien też kręcić filmy w Full HD lub nawet 4K.

Jaki mały aparat fotograficzny wybrać
Jaki mały aparat fotograficzny wybrać? Porównaj ranking i opinie

Powiększenie w małym aparacie fotograficznym

Nawet mały aparat fotograficzny jest wyposażony w funkcję powiększenia, czyli zoom. Unikajmy korzystania z zoomu cyfrowego, który niesamowicie psuje jakość zdjęcia. Jeżeli już musimy przybliżyć jakiś detal, skupmy się na zoomie optycznym, uzyskiwanym poprzez zwiększenie ogniskowej, czyli po prostu wydłużenie obiektywu. To, że aparat jest mały, wcale nie oznacza, że będzie kiepski pod tym względem. Bez trudu znajdziemy na rynku niewielki sprzęt, oferujący zoom optyczny rzędu 8, 10, a nawet 20-krotnego powiększenia.

Może Cię zainteresować: Pierwszy aparat fotograficzny

Podgląd zdjęć na małym aparacie fotograficznym

Ustaliliśmy już, że najlepszy mały aparat fotograficzny to sprzęt cyfrowy. W znakomitej większości oferuje on podgląd na żywo w postaci ekranu. Idealnie byłoby, gdybyśmy mogli ekran ten odwracać i dowolnie ustawiać, tak, by robić zdjęcia z różnych perspektyw, w tym autoportrety. Zwróćmy też uwagę na obecność wizjera. Świetnie sprawdzi się on na przykład w warunkach dużego nasłonecznienia, gdy widok na ekranie będzie nieczytelny. Przykładając aparat do oka i używając wizjera, dodatkowo go stabilizujemy, dzięki czemu zdjęcia rzadziej wychodzą rozmazane.

Tryby w małym aparacie fotograficznym

Jeżeli marzy Wam się dobry mały aparat fotograficzny, służący wyłącznie do robienia prostych, amatorskich zdjęć, całkiem prawdopodobne jest, że różne tryby automatyczne (zwykły, makro, portret, ruch) w zupełności wystarczą. Aparat ustawi wszystkie parametry fotografii, w tym ekspozycję i ostrość, za nas. Jeśli jednak poważnie myślimy o przygodzie z robieniem zdjęć, warto, by obok trybu automatycznego znalazły się także półautomatyczne i manualne. Dzięki nim będziemy mogli ustawić czułość matrycy, przysłonę czy czas naświetlania, aby uzyskać taki efekt, na jaki mamy ochotę.

Sprawdź także: Aparat fotograficzny dla dziewczynki

Gdzie kupić mały aparat fotograficzny?

Rynek wprost obfituje w małe aparaty fotograficzne. Znajdziemy je w sklepach z elektroniką, ze sprzętem do fotografii, a nawet w wielu zwykłych marketach wielkopowierzchniowych. Do dyspozycji mamy takie marki, jak Nikon, Canon, FujiFilm, Kodak, EasyPix, Panasonic i inne.

Najlepszy mały aparat fotograficzny
Najlepszy mały aparat fotograficzny

Cena małego aparatu fotograficznego

Ile kosztuje mały aparat fotograficzny? Cena zależy od naszych wymagań. Najprostszy sprzęt kupimy już za około 250 zł. Ceny najdroższych modeli sięgają pułapu nawet 2500 zł, jednak takie aparaty oferują zdjęcia wyglądające niemal na profesjonalne.

Mały aparat fotograficzny – opinie

Świetnie sprawdza się w podróży, ale też w życiu codziennym. Jesteśmy ogromnie ciekawi, co sądzicie o tego typu rozwiązaniu. Czekamy na Wasze opinie o małych aparatach fotograficznych, a może jesteście w stanie podzielić się konkretnymi rekomendacjami? Sekcja komentarzy pozostaje do Waszej dyspozycji!

Mały aparat fotograficzny / Ranking najlepszych

Wiecie już pewnie, czego wymagać od tego typu sprzętu. Jeżeli wciąż nie natrafiliście na konkretny model, który spełniłby Wasze oczekiwania, koniecznie sprawdźcie poniższy ranking najlepszych małych aparatów fotograficznych.

1.
KODAK PixPro AZ255BK Czarny
Mały aparat fotograficzny Kodak
2.
KODAK WPZ2 Czerwony
Mały aparat fotograficzny Kodak
3.
KODAK WPZ2 Biały
Mały aparat fotograficzny Kodak
4.
KODAK PixPro AZ255RD Czerwony
Mały aparat fotograficzny Kodak
5.
Kodak PixPro AZ252 czarny
Mały aparat fotograficzny Kodak
6.
Kodak PixPro AZ252 czerwony
Mały aparat fotograficzny Kodak
7.
KODAK PixPro AZ255WH Biały
Mały aparat fotograficzny Kodak
8.
KODAK WPZ2 Niebieski
Mały aparat fotograficzny Kodak
9.
Levenhuk M500 BASE
Mały aparat fotograficzny Levenhuk

Dodaj swoje opinie