Monitor dla fotografa to obok aparatu fotograficznego i komputera jedno z najważniejszych narzędzi jego pracy. Odpowiednie parametry pozwalają nie tylko na uzyskanie doskonałych fotografii, ale także znacznie zwiększają komfort podczas obróbki zdjęć. Jak w przypadku wszelkich urządzeń elektronicznych, również i tutaj znajdziemy na rynku duży wybór modeli. Na co zwracać uwagę podczas zakupu, by wybrać najlepszy monitor?
Tutaj znajdziesz odpowiedź na to pytanie!
Matryca w monitorach dla fotografów
Matryca odpowiada w największym stopniu na jakość wyświetlanego obrazu. Technologia, w jakiej została wykonana, wpływa między innymi na kąty widzenia i płynność przejść tonalnych. Słaba matryca spowoduje, że obraz będzie się wydawał nierówno podświetlony, co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku zdjęć krajobrazów czy zdjęć reportażowych.
Poleca się tu zwłaszcza matryce IPS, które dają nam szerokie kąty widzenia i wyraźny kontrast, a przez to bardziej nasycone i wyraziste barwy.
I jeszcze jedno.
Dla komfortu pracy fotografa ważna jest szybkość stabilizacji obrazu od momentu włączenia monitora. Zwykle optymalny poziom jasności osiągany jest po upływie około 30 minut, natomiast niektóre najnowsze modele mogą osiągnąć ją już po 3 minutach.
Kalibracja i przestrzeń barw
Odwzorowanie kolorów przez matrycę monitora zbliżone maksymalnie do kolorów osiąganych w druku to jeden z warunków profesjonalnego wykonania zdjęcia. Rynkowym standardem jest przestrzeń barw Adobe RGB, dlatego najlepsze będą monitory, które są w stanie jak najlepiej ją odwzorować. Gama kolorów Adobe RGB pokrywa przestrzeń kolorów CMYK, którą stosuje się do drukowania.
Jaki monitor w takim razie będzie najlepszy, biorąc pod uwagę nasze potrzeby?
Popularne monitory rzadko pokrywają więcej niż 80% palety Adobe RGB (gdy tymczasem powinny pokryć ponad 99%), dlatego monitor dla fotografa amatora może mieć alternatywną przestrzeń odwzorowania kolorów, sRGB, która jest węższa, jednak dla potrzeb hobbystycznych zupełnie wystarczająca.
Mała uwaga.
Ciekawym rozwiązaniem dla fotografa amatora mogą być monitory, które pokrywają szerszą przestrzeń barw niż 100% sRGB. Zapewniają one dużo żywsze kolory niż na przykład monitory dla graczy.
Dlaczego kalibruje się monitory?
Kalibracja monitorów dla fotografów jest konieczna, ponieważ wyświetlanie kolorów zmienia się w czasie. Z czasem tracone są szczegóły w światłach i cieniach oraz zgodność w szarościach i bielach. Co więcej, skalibrowany monitor przyspiesza czas edycji zdjęć, co pozwala na dopasowanie wydruków do monitora. Dodajmy jeszcze, że niektóre sklepy oferują usługę kalibracji nowego monitora.
Sprawdź też jaki laptop dla fotografa amatora wybrać.
Kalibracja i profilowanie monitora dla fotografa
Kalibrację i profilowanie monitora zaleca się wykonywać co najmniej co trzy miesiące. Niektórzy fotografowie robią to nawet co miesiąc, by mieć pewność co do dokładności wyświetlanych kolorów.
Czym jest więc kalibracja i profilowanie monitora?
Kalibracja ma na celu osiągnięcie optymalnego odwzorowania kolorów i przejść tonalnych przy wykorzystaniu regulacji sprzętowej (zmiany kontrastu, jasności, tablicy LUT, proporcji składowych RGB). Wymienione ustawienia wpływają na temperaturę barwową bieli, luminację monitora, a także sposób odwzorowania przejść tonalnych. Skalibrowany monitor podlega profilowaniu, czyli numerycznemu opisaniu zdolności monitora do reprodukcji kolorów i przejść tonalnych.
Przekątna ekranu i rozdzielczość monitora dla fotografa
Obróbka zdjęć wymaga sporej przestrzeni roboczej zarówno ze względu na rozmiary samych zdjęć, jak i rozbudowane interfejsy programów do grafiki komputerowej. Wygodny monitor powinien mieć przekątną nie mniejszą niż 24 cale i rozdzielczość 1920 x 1024 ppi (Full HD). Dobrym wyborem będzie też (co zrozumiałe, droższy) monitor QHD o rozdzielczości 2560 x 1440 ppi i przekątnej do 32 cali lub też 4K UHD (3840 z 2160 ppi) o przekątnej większej niż 32 cale.
Monitor z zakrzywionym ekranem dla fotografa
Taki monitor to ciekawe i nowoczesne rozwiązanie, choć jednocześnie dość kontrowersyjne. Z jednej strony daje on większe możliwości w zarządzaniu miejscem na biurku (dotyczy to zwłaszcza modeli o przekątnej ekranu 34 cali i większych), a do tego może poprawić komfort pracy na stanowiskach wielomonitorowych.
Z drugiej jednak strony istnieją opinie użytkowników zaznaczających, że na przykład w pracy w środowisku CAD zaokrąglenie ekranu jest niepożądanym czynnikiem.
Jaki monitor dla fotografa wybrać?
Wybór dobrego monitora dla fotografa wymaga dużo czasu. Warto więc wiedzieć, że modele dostępne na rynku wyposażone są w dodatkowe udogodnienia i funkcje, które mogą zaważyć na wyborze.
Zobaczmy, o czym mowa.
- Osłona na monitor, która blokuje rozproszone oświetlenie otoczenia, by nie zniekształcało obrazu wyświetlanego na ekranie i aby kolory i jasność pozostały stałe.
- Pochylenie, obrót i regulowana wysokość, które są niezbędne zwłaszcza w przypadku pracy z grupą ludzi.
- Przełączanie pomiędzy gamami kolorów. Jak już wspomnieliśmy powyżej, Adobe RGB oraz sRGB to dwie gamy kolorów używanych najczęściej przez fotografów. Chociaż preferuje się stosowanie pierwszej z nich, drugą używa się w momencie, gdy retuszowany obraz dostępny będzie tylko w sieci. Kiedy istnieje konieczność przetworzenia dwóch obrazów o różnych gamach kolorów, możliwość szybkiego przełączenia pomiędzy obiema gamami pozwala na błyskawiczny podgląd i porównanie.
- Przełącznik trybów pracy monitora (kontroler OSD). Jest to zdalny sterownik, który umożliwia wybór pomiędzy trzema trybami pracy określonymi przez użytkownika.
Cena monitorów dla fotografów
Tani monitor dla fotografa amatora można kupić już za 500 złotych. Najdroższe modele osiągają cenę około 10 000 złotych.
Gdzie kupić monitor dla fotografa? Producenci
Monitory dla fotografa znajdziemy między innymi w ofercie takich producentów jak Philips, Samsung, BenQ, Wacom czy Eizo. Zobacz przy okazji jaki laptop dla fotografa amatora wybrać i kupić.
Opinie o monitorach dla fotografów
Masz doświadczenie związane z użytkowaniem monitora dla fotografa, którym chciałbyś/chciałabyś się podzielić? To fantastycznie! Zapraszamy do dzielenia się swoimi opiniami i wskazówkami w sekcji komentarzy.
Monitor dla fotografa / Ranking najlepszych
Jeśli szukasz dobrego monitora dla fotografa, to zajrzyj do naszego rankingu. Znajdziesz w nim zestawienie najpopularniejszych modeli wraz z dokładnym opisem danych technicznych i porównaniem cen u sprzedawców internetowych.
Jaki monitor dla fotografa wybraliście? Czekamy na opinie na forum.
Jaki monitor dla fotografa polecacie?
Dla amatora z pewnością tani monitor do obróbki zdjęć ponieważ na tym etapie i tak nie widać większej różnicy. Dopiero jak się już człowiek wkręci to zaczyna wiedzieć czego potrzebuje i dostrzega mankamenty. Wtedy można sięgnąć po lepszy monitor.
jasnosc min 350 i odzworowanie barw 99/100% rgb – plaski z wykonana kalibracja
Jestem zaawansowanym amatorem. Przyglądam się ofercie rynku od kilku dni. Po godzinie analizy internetu jasne jest, że jeśli ktoś traktuje swoje hobby poważnie, powinien zignorować ten artykułu.
Jeśli chcesz drukować na poważnie, tylko model BenQ będzie adekwatny.
Jeśli ktoś pyka sobie focie na insta lub zleca wydruk do labu, może równie dobrze wybrać monitor w zależności od koloru obudowy. Każdy współczesny monitor spełni jego wymagania, chyba że się zepsuje tydzień po wygaśnięciu gwarancji. Jeśli monitor ma służyć do gier, lepiej wybrać wedle kryteriów „dla gier”.
Profesjonaliści przez lata mieli do wyboru dwie firmy: EIZO i NEC. Koniec. Kropka. Znajdujący się na liście model model EIZO to model biurowy i nie nadaje się do obróbki zdjęć na poważnie. Szkoda pieniędzy. Ze względu na cenę można rozważyć niektóre modele BenQ (także nieco mniejsze i tańsze niż ten na liście).
„Koniec, kropka” oznacza, że można zignorować ofertę firmy Apple. To świetne monitory, ale drogie i nie nadają się do przygotowania do druku. Tym samym Delle, Samsungi itp. też można sobie darować.