Pierwszy aparat cyfrowy

Pierwszy aparat cyfrowy to wstęp do ciekawej – a jednocześnie dość kosztownej – przygody z fotografią. Zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz się, jakie masz opcje do wyboru, jaki sprzęt wybrać, by w przyszłości się rozwijać i na co zwracać uwagę.

Pierwszy aparat cyfrowy Ranking
Jaki Pierwszy aparat cyfrowy?
Ranking najlepszych >>>

Pierwszy aparat cyfrowy – dla kogo?

Wybór pierwszego aparatu cyfrowego w dużej mierze zależy od wieku i doświadczenia przyszłego właściciela.

Kto najczęściej decyduje się na pierwszy aparat cyfrowy?

 • Dzieci,
 • Nastolatki,
 • Osoby dorosłe bez doświadczenia w fotografii,
 • Osoby, które chcą się rozwijać w tym kierunku,
 • Osoby starsze z doświadczeniem w fotografii analogowej.

Do każdej z tych grup będą adresowane nieco inne modele urządzeń.

Pierwszy aparat cyfrowy
Pierwszy aparat cyfrowy / Jaki wybrać? Gdzie kupić najlepszy? Ranking, opinie i cena

Jaki pierwszy aparat cyfrowy wybrać i kupić?

Jakie mamy możliwości, szukając pierwszego aparatu cyfrowego? Zasadniczo, wyróżniamy trzy rodzaje tych urządzeń:

 1. Aparat kompaktowy,
 2. Lustrzanka cyfrowa,
 3. Bezlusterkowiec.

Zobacz też jak wybrać najlepszy mały aparat cyfrowy.

Aparat kompaktowy odznacza się jednolitą konstrukcją, w której obiektyw jest na stałe połączony z korpusem aparatu. Daje bardzo duże możliwości, jeśli wybierzemy go jako pierwszy aparat cyfrowy. Możemy się zdecydować na mały, kieszonkowy model z wysuwanym obiektywem i kilkukrotnym zoomem, lub na tak zwaną hybrydę/superzoom, która oferuje dużą matrycę, bardzo dobrą jakość zdjęć i kilkunastokrotne lub nawet ponad dwudziestokrotne powiększenie.

Lustrzanka cyfrowa to dobry wybór dla osób, które już na etapie zakupu pierwszego aparatu cyfrowego wiedzą, że chcą się rozwijać. Pomiędzy matrycą a obiektywem znajduje się odpowiedni układ luster. Taki aparat posiada także wizjer optyczny i wygodny uchwyt, lecz jest duży i ciężki.

Pozwala na wymianę obiektywów, przez co nie musimy wymieniać sprzętu, gdy zmienią się nasze potrzeby, a tylko dokupujemy kolejne akcesoria.

Ostatnim możliwym wyborem są bezlusterkowce, które łączą cechy kompaktów i lustrzanek. Matryca znajduje się bezpośrednio za obiektywem. Mamy możliwość wymiany optyki, a przy tym tego typu pierwsze aparaty cyfrowe cechują się zwykle niewielkimi rozmiarami.

Pierwszy aparat cyfrowy dla dziecka

Czy wiecie, że już trzyletnie dziecko z powodzeniem może robić zdjęcia? Jaki pierwszy aparat cyfrowy wybrać i kupić dla takiego malucha? Producenci oferują sprzęt dedykowany tej kategorii wiekowej, który wyróżnia się nie tylko małymi rozmiarami i niewielką wagą, ale także odporną, gumową obudową, która zamortyzuje ewentualne upadki oraz wygodnym rozmieszczeniem przycisków.

Pierwszy aparat cyfrowy dla nastolatka

Większość nastolatków zadowala się aparatem w smartfonie, który obecnie daje całkiem spore możliwości. Jeśli jednak widzimy, że młody człowiek chce się poważnie rozwijać w kierunku fotografii, jako pierwszy aparat cyfrowy dla nastolatka możemy wybrać tak zwany superzoom, dający bardzo dobrą jakość obrazu i duże możliwości przy niewysokiej cenie.

Do pierwszych portretów, krajobrazów czy makro w zupełności wystarczy.

Jaki Pierwszy aparat cyfrowy
Jaki Pierwszy aparat cyfrowy wybrać? Opinie, ranking i cena / Gdzie kupić pierwszy aparat cyfrowy?

Pierwszy aparat cyfrowy dla osób dorosłych

Jeśli szukamy pierwszego aparatu cyfrowego dla siebie, ale nie chcemy się rozwijać w kierunku fotografii artystycznej, lecz jedynie uwieczniać wycieczki czy uroczystości rodzinne, najlepiej zdecydować się na prosty, kieszonkowy kompakt. Wielu amatorom wystarczy nawet nowoczesny telefon z dobrym aparatem.

Jeśli jednak chcemy na poważnie uczyć się fotografii lub mamy doświadczenie z analogami, najlepszym pierwszym aparatem cyfrowym może się okazać lustrzanka lub bezlusterkowiec. Przy zakupie odpowiednich adapterów, będziemy nawet w stanie podłączyć stare, manualne obiektywy.

Sprawdź także jak wybrać dobry aparat cyfrowy do 1000 zł.

Jakie tryby w pierwszym aparacie cyfrowym?

Dobry pierwszy aparat cyfrowy powinien być wyposażony przede wszystkim w tryb automatyczny, który dobierze parametry – czułość matrycy, otwór przysłony i czas naświetlania – za użytkownika. Wraz z nabieraniem wprawy, możemy przejść na tryby półautomatyczne, w których dobieramy tylko ISO (czułość) i jeden z dwóch pozostałych parametrów, a drugi aparat dostosowuje sam.

Inne przydatne tryby w pierwszym aparacie cyfrowym, to na przykład zdjęcia seryjne, portret, makro, filmowanie i inne.

Pierwszy aparat cyfrowy a ostrość

Jeśli kupujemy pierwszy aparat cyfrowy bez doświadczenia ze sprzętem analogowym, koniecznie wybierajmy korpus i obiektywy z autofocusem. Dzięki temu unikniemy błędów przy żmudnym ustawianiu ostrości.

Dobry pierwszy aparat cyfrowy pozwala ustawić pole ostrości nie tylko na środku zdjęcia, ale także na twarzy, najbliższym obiekcie czy w dowolnym miejscu. W najlepszych modelach możemy ustawić ostrość dotykowo w wybranym miejscu.

Zobacz też jaki jest najlepszy aparat fotograficzny do 300 zł?

Podgląd w pierwszym aparacie cyfrowym

Szukając pierwszego aparatu cyfrowego, powinniśmy się skupić na modelach, które posiadają zarówno możliwość podglądu na wyświetlaczu LCD, jak i przez wizjer. W lustrzankach cyfrowych spotkamy się z wizjerem optycznym, w pozostałych aparatach – z cyfrowym. Niezaprzeczalnym faktem jest, że jeden i drugi rodzaj wizjera przydaje się przy ostrym słońcu, gdy na ciekłokrystalicznym ekranie nic nie widać.

Najlepszy Pierwszy aparat cyfrowy
Najlepszy Pierwszy aparat cyfrowy

Jaki pierwszy aparat cyfrowy jest najlepszy?

Najlepszy pierwszy aparat cyfrowy powinniśmy dopasować do swoich oczekiwań i budżetu. Dodatkowe funkcje, które mogą okazać się przydatne, to:

 1. WiFi lub Bluetooth, pozwalające na przerzucanie zdjęć na urządzenie mobilne bezprzewodowo i bez użycia karty pamięci, a także robienie zdjęć aparatem przy pomocy specjalnej aplikacji na telefon;
 2. GPS – umożliwia zlokalizowanie, gdzie zrobiono konkretne zdjęcie, co jest przydatne w momencie, gdy wykonujemy dużo fotografii ciekawych krajobrazów;
 3. Dotykowy ekran – bardzo usprawnia sterowanie aparatem;
 4. Dodatkowy akumulator – minimalizuje ryzyko, że w kluczowym momencie zabraknie nam baterii;
 5. Stabilizacja obrazu – zmniejsza ryzyko rozmazania zdjęcia.

Gdzie kupić pierwszy aparat cyfrowy?

Pierwszy aparat cyfrowy najlepiej kupić w stacjonarnym sklepie ze sprzętem fotograficznym lub szeroko pojętą elektroniką, gdzie możemy skorzystać z profesjonalnego doradztwa klienta. Niższe ceny i atrakcyjne promocje znajdziemy jednak przy samodzielnych zakupach w sieci.

Do producentów takiego sprzętu należą Canon, Nikon, Sony, Pentax, FujiFilm i inni.

Jak wybrać dobry aparat fotograficzny do 500 zł? Sprawdź teraz.

Cena pierwszego aparatu cyfrowego

Ile może kosztować pierwszy aparat cyfrowy? Dobry kompakt kupimy już za mniej niż 300 zł. Superzoom to wydatek od około 800 zł w górę, a lustrzanki cyfrowe i bezlusterkowce kosztują od około 1600 zł do nawet kilkunastu tysięcy. Odchodzi nam jednak koszt kliszy i wywoływania zdjęć, który był nieodłącznym elementem fotografii analogowej.

Pierwszy aparat cyfrowy – opinie

Niezależnie od tego, jaki pierwszy aparat cyfrowy wybierzemy, i tak będziemy go wspominać z nostalgią. Pamiętacie swoje początki? Jaki sprzęt teraz polecilibyście dla początkujących? Czekamy na Wasze opinie o pierwszych aparatach cyfrowych.

Pierwszy aparat cyfrowy / Ranking najlepszych

Jaki sprzęt fotograficzny najczęściej wybierają początkujący? Odpowiedź znajdziecie w przygotowanym przez nas rankingu najlepszych pierwszych aparatów cyfrowych.

1.
Kodak PixPro AZ401
Pierwszy aparat cyfrowy Kodak
2.
Kodak PixPro WP2
Pierwszy aparat cyfrowy Kodak
3.
Canon PowerShot V10 srebrny
Pierwszy aparat cyfrowy Canon
4.
KODAK PixPro AZ255BK Czarny
Pierwszy aparat cyfrowy Kodak
5.
Canon PowerShot PX czarny
Pierwszy aparat cyfrowy Canon
7.
KODAK WPZ2 Czerwony
Pierwszy aparat cyfrowy Kodak
8.
Kodak AZ528 Niebieski
Pierwszy aparat cyfrowy Kodak
9.
Canon EOS 4000D body
Pierwszy aparat cyfrowy Canon
10.
KODAK WPZ2 Biały
Pierwszy aparat cyfrowy Kodak

Dodaj swoje opinie