Pierwszy aparat fotograficzny

Pierwszy aparat fotograficzny to początek wspaniałej przygody, jeśli tylko wybierzemy odpowiedni sprzęt, który umili nam start w świat fotografii. A o to nie jest łatwo. W końcu, bez doświadczenia, poruszamy się niejako po omacku. Przy kolejnych aparatach wiemy już, na co zwracać uwagę i jakich parametrów potrzebujemy do zrobienia dobrego zdjęcia, jednak ten pierwszy to kompletna niewiadoma.

By Wam pomóc, przygotowaliśmy więc poradnik. Podpowiadamy w nim, jaki pierwszy aparat fotograficzny jest najlepszy i jakie konkretnie aspekty powinny zwrócić naszą uwagę. Wskazujemy też, jakie opcje mamy do wyboru, a nawet prezentujemy godne polecenia konkretne modele aparatów fotograficznych.

Pierwszy aparat fotograficzny Ranking
Jaki Pierwszy aparat fotograficzny?
Ranking najlepszych >>>

Jaki pierwszy aparat fotograficzny wybrać i kupić?

Fotografia może być wspaniałą przygodą. Chociaż obecnie jest na tyle powszechna, że każdy od czasu do czasu robi zdjęcia, nie możemy zapominać, że to przede wszystkim sztuka wizualna. Zajmuje ona ważne miejsce nie tylko w dokumentowaniu rzeczywistości, publikowaniu codziennych treści na portalach internetowych, ale jest też środkiem artystycznego wyrazu. Dlaczego pochylamy się nad takim podziałem? Do tego, w jakim kierunku chcemy pójść, zależy, jaki pierwszy aparat fotograficzny wybrać i kupić. Oczywiście, są też inne kwestie, związane przede wszystkim z budżetem.

Pierwszy aparat fotograficzny
Pierwszy aparat fotograficzny – rodzaje / Cena, opinie i ranking najlepszych

Pierwszy aparat fotograficzny – rodzaje

Nie ma jednego modelu, który moglibyśmy wskazać jako obiektywnie najlepszy pierwszy aparat fotograficzny. Każdy musi dobrać do siebie nie tylko parametry, ale przede wszystkim rodzaj urządzenia do fotografowania. Do wyboru mamy:

  • Aparat w telefonie,
  • Aparat kompaktowy,
  • Lustrzankę cyfrową,
  • Bezlusterkowiec.

Zobacz też: Aparat fotograficzny dla dziewczynki

Być może zauważyliście, że wszystkie nasze propozycje dotyczą aparatów cyfrowych. Nie bez powodu. Jest to zdobycz techniki, z której warto korzystać. Owszem, zdjęcia z kliszy fotograficznej zyskują dodatkowy, artystyczny wymiar, jednak po niego sięgajmy raczej później. Klisza, jak i wywoływanie zdjęcia jest drogie, a ilość klatek do wykorzystania – bardzo ograniczona. Najlepszy pierwszy aparat fotograficzny pozwala nam na tworzenie niemal nieskończonej ilości zdjęć bardzo małym kosztem, co znacznie ułatwia robienie zdjęć.

Pierwszy aparat fotograficzny – z wymienną optyką czy bez?

Skoro wiemy już, że lepiej celować w cyfrówkę jako pierwszy aparat fotograficzny, rozprawmy się z inną wątpliwością: czy wybrać aparat z wymienną, czy ze stałą optyką? Chodzi oczywiście o możliwość wymiany obiektywów. Aparaty w telefonie i kompakty nie dają takiej możliwości, obiektyw jest przymocowany na stałe i pozostajemy ograniczeni jego możliwościami: wartością zoomu optycznego, maksymalną przysłoną, ogniskową.

Sprawdź również: Tani aparat cyfrowy

Jeśli zdecydujemy się na pierwszy aparat fotograficzny w postaci lustrzanki cyfrowej lub bezlusterkowca, od razu rzucamy się na głęboką wodę. Jeśli dobrze to rozegramy, nauczymy się doskonale pływać – a raczej, odpuszczając metaforę, po prostu robić zdjęcia. Mamy większe pole do popisu, jednak potrzebujemy odpowiedniego budżetu. Nie dość, że korpus aparatu jest wtedy droższy, to jeszcze co rusz będziemy mieli ochotę na nowy obiektyw. To studnia bez dna, jednak może się opłacić, gdy chcemy zająć się fotografią na poważnie.

Jaki pierwszy aparat fotograficzny
Jaki pierwszy aparat fotograficzny wybrać? Sprawdź ranking i opinie

Pierwszy aparat fotograficzny dla dziecka

Pasje warto rozwijać od małego. Pierwszy aparat fotograficzny dla dziecka to doskonały prezent pod choinkę, na urodziny czy z innych okazji. W przypadku dzieci młodszych niż 7-8 lat, warto wybrać specjalny aparat dla dzieci. Nie ma on co prawda zbyt wysokich parametrów, jednak cechuje się dużą odpornością, jest intuicyjny w obsłudze i dopasowany do małych rączek. Dzieciom w wieku szkolnym przyda się cyfrowy kompakt, natomiast w przypadku nastolatków – to zależy, jak poważnie traktują swoją pasję. Przy większym budżecie mogą się sprawdzić nawet lustrzanki i bezlusterkowce.

Może Cię zainteresować: Aparat fotograficzny do 3000 zł

Pierwszy aparat fotograficzny dla podróżnika

Nieco inne wymagania od fotografii mają osoby w ciągłym ruchu. Niezależnie od tego, czy są to piesze wycieczki w polskie góry, czy podróże w najodleglejszy zakątek świata, zdjęcia mogą się świetnie sprawdzić jako sposób komunikacji z bliskimi. Jednak miejsce w plecaku jest ograniczone, a i my nie mamy ochoty na taszczenie ze sobą całych kilogramów delikatnego sprzętu. Jako pierwszy aparat fotograficzny dla podróżnika świetnie sprawdzi się więc aparat w telefonie lub kompaktowy. Są lekkie i zajmują mało miejsca. Jeśli zależy nam, by zdjęcia z podróży wyglądały profesjonalnie, zdecydujmy się na bezlusterkowiec z miarę uniwersalnym obiektywem ze zmienną ogniskową.

Jaki pierwszy aparat fotograficzny jest najlepszy?

Pora odpowiedzieć na pytanie: jaki jest najlepszy pierwszy aparat fotograficzny? W tym celu musimy się skupić na takich kwestiach, jak:

  1. Zoom – czyli przybliżenie. W lustrzance i bezlusterkowcu zależy od obiektywu. W telefonie i najtańszych kompaktach znajdziemy tylko zoom cyfrowy, który pogarsza jakość zdjęcia. Jeśli więc zależy nam na długiej ogniskowej oraz sporym przybliżeniu, zdecydujmy się na pierwszy aparat fotograficzny z zoomem optycznym. Jeśli powiększa on więcej niż 10 razy, mówimy o aparacie typu superzoom.
  2. Przysłona – określa, jak wiele światła pada na matrycę. Większy otwór, czyli mniejsza wartość liczbowa pozwala na jaśniejsze zdjęcia nawet w nieidealnych warunkach, a także efekt rozmycia tła, tak zwany bokeh. W lustrzankach i bezlusterkowcach zależy od obiektywu, ale w aparatach kompaktowych warto celować w jak największy zakres przysłony.
  3. Tryb automatyczny – dobiera za nas parametry zdjęcia. Warto, by pierwszy aparat fotograficzny go posiadał, gdyż na początku trudno nam będzie operować trójkątem ekspozycji samodzielnie. Poza trybem automatycznym „M”, powinny się także znaleźć półautomatyczne: „A”, w których dobieramy przysłone oraz światłoczułość ISO, a czas ustala się na podstawie pomiaru światła, a także „S”, w którym jest odwrotnie – ustalamy czas, a pozostałe parametry się do niego dopasowują.

Sprawdź również: Aparat fotograficzny do 600 zł

Gdzie kupić pierwszy aparat fotograficzny?

Rosnąca popularność urządzeń do robienia zdjęć sprawia, że pierwszy aparat fotograficzny kupimy na niemal każdej ulicy. Korzystne ceny i duży wybór czekają w dużych marketach z elektroniką, jak również w sklepach internetowych. Producenci podobnego sprzętu to na przykład Nikon, Samsung, FujiFilm, Canon, Agfaphoto i inni.

Najlepszy pierwszy aparat fotograficzny
Najlepszy pierwszy aparat fotograficzny

Cena pierwszego aparatu fotograficznego

Ile wydać na pierwszy aparat fotograficzny? Najtańszy model kupimy już za około 100 zł. Jeśli mamy co do swoich zdjęć wysokie wymagania i chcemy, by wyglądały profesjonalnie, przygotujmy się na wydatek co najmniej 500 zł. Najlepszy bezlusterkowiec czy lustrzanka mogą kosztować nawet około 5000 zł, jednak nie ma sensu tyle wydawać na początek.

Pierwszy aparat fotograficzny – opinie

Jesteśmy ciekawi, jaką opcję osobom początkującym polecacie najbardziej – prosty kompakt, czy wymienną optykę? Umiejętności można opanowywać stopniowo lub wszystkie na raz, jednak nie można zapominać, że to nie tylko sprzęt robi zdjęcia, ale przede wszystkim my. Nawet najlepszy model nie przyda się, jeśli nie wykorzystamy jego potencjału. Zgadzacie się z tym twierdzeniem? Czekamy na opinie o pierwszych aparatach fotograficznych.

Pierwszy aparat fotograficzny / Ranking najlepszych

By pomóc Wam w zakupie, przygotowaliśmy listę gotowych modeli, po które mogą śmiało sięgać osoby początkujące w różnym wieku, o różnych potrzebach i z różnym budżetem. Łączy je jedno – wysoki stosunek jakości do ceny. Przed wizytą w sklepie koniecznie sprawdźcie nasz ranking najlepszych pierwszych aparatów fotograficznych.

1.
Kodak X55
Pierwszy aparat fotograficzny Kodak
2.
AGFA DC8200 Fioletowy
Pierwszy aparat fotograficzny AgfaPhoto
3.
Agfa Photo DC8200 Srebrny
Pierwszy aparat fotograficzny AgfaPhoto
4.
Levenhuk M500 BASE
Pierwszy aparat fotograficzny Levenhuk
5.
Levenhuk M300 BASE
Pierwszy aparat fotograficzny Levenhuk

Dodaj swoje opinie