Tani aparat cyfrowy

Tani aparat cyfrowy to ciekawe rozwiązanie, które z powodzeniem wykorzystują początkujący amatorzy fotografii, ale też osoby, które po prostu nie czują większej potrzeby, by rozwijać się w kierunku robienia profesjonalnych zdjęć. Świetnie sprawdzi się on do uzupełnienia albumu rodzinnego o kadry z wakacji, imprez i codziennego życia. Jednocześnie nie boimy się go zabierać ze sobą w obawie przed zniszczeniem drogiego sprzętu. Lepszy więc tani aparat cyfrowy przy sobie, niż drogi schowany głęboko w torbie.

W naszym poradniku udowadniamy, że nie trzeba wydawać kroci, żeby sięgnąć po wysoką jakość obrazu i ciekawe funkcje. Podpowiadamy, jaki tani aparat cyfrowy jest najlepszy oraz na co zwrócić uwagę podczas zakupu.

Tani aparat cyfrowy Ranking
Jaki Tani aparat cyfrowy?
Ranking najlepszych >>>

Jaki tani aparat cyfrowy jest najlepszy?

Dla każdego pojęcie „tanie aparaty cyfrowe” będzie znaczyło coś innego. Postanowiliśmy więc za rozsądną granicę przyjąć cenę około 1000 zł, która jednocześnie pozwoli sięgnąć po bardzo dobry aparat cyfrowy i nie zrujnuje naszego budżetu.

W takiej kwocie nie znajdziemy nowej lustrzanki cyfrowej ani bezlusterkowca, za to do wyboru mamy:

  1. Małe kompakty – idealne na wycieczkę, niewiele większe od smartfonu, ale posiadające lepszy, często wysuwany obiektyw i więcej funkcji.
  2. Kompakty typu superzoom – dość duże, pancerne tanie aparaty cyfrowe, w których obiektyw jest mocno wysuwany i ma zmienną ogniskową w szerokim zakresie. Są mniej poręczne, ale dzięki dużej matrycy oraz licznym opcjom pozwalają na robienie świetnych jakościowo fotografii.

Zobacz także: Pierwszy aparat cyfrowy.

Oba te typy aparatów posiadają obiektyw na stałe przymocowany do korpusu. W przeciwieństwie do lustrzanek i bezlusterkowców, nie są więc aparatami z wymienną optyką. Nieco zawęża to pole do eksperymentów, ale z drugiej strony – tani aparat cyfrowy przynajmniej nie jest studnią na pieniądze bez dna. Nie musimy stale inwestować w kuszące nas nowe obiektywy i inne elementy, gdyż wszystko co potrzebne, dostajemy wraz z aparatem.

Tani aparat cyfrowy
Tani aparat cyfrowy / Jaki wybrać? Gdzie kupić tani aparat cyfrowy? Opinie, ranking i cena

Jaki tani aparat cyfrowy wybrać i kupić?

By znaleźć najlepszy tani aparat cyfrowy, trzeba zasięgnąć nieco wiedzy na temat parametrów tego typu sprzętu. Zastanówmy się, czego tak naprawdę oczekujemy. Później wystarczy już tylko wziąć pod uwagę takie kwestie, jak:

  • Rozdzielczość,
  • Filmy,
  • Zoom,
  • Regulacja ekspozycji.

Jak wybrać mały aparat cyfrowy?

Rozdzielczość taniego aparatu cyfrowego

Producenci tanich aparatów cyfrowych prześcigają się w tym, kto wyprodukuje sprzęt z jak największą liczbą megapikseli. Oczywiście, nic tak nie działa na zachętę klienta, jak liczby, które może obiektywnie porównać. Odradzamy jednak iść tą drogą. To, czy aparat będzie miał 20, czy 50 megapikseli, dla przeciętnego użytkownika nie ma większego znaczenia. Już 10 Mpx wystarczy, by zdjęcie dobrze wyglądało w Internecie oraz wywołane w formacie A4, nie ma więc sensu przepłacać za samą tylko rozdzielczość. Unikajmy jednak tanich aparatów cyfrowych, w których liczba megapikseli schodzi poniżej dziesięciu.

Filmy z taniego aparatu cyfrowego

Okazuje się, że tani aparat cyfrowy może sobie świetnie radzić z kręceniem filmu. Co więcej, takie wideo często wygląda lepiej niż z naszego telefonu komórkowego. Jeśli więc chcemy dokumentować w ten sposób ważne momenty dla naszej rodziny lub kręcić proste materiały do mediów społecznościowych, tani aparat cyfrowy okazuje się świetnym wyborem. Niektóre modele są w stanie nagrywać w jakości Full HD (1920 na 1080 pikseli) lub nawet 4K (niemal dwukrotnie większa).

Zoom w tanim aparacie cyfrowym

W wielu sytuacjach tani aparat cyfrowy z powodzeniem zastąpimy naszym smartfonem. Jednak to, co rzadko znajdziemy wśród funkcjonalności telefonu, to zoom optyczny. Polega on na wysunięciu obiektywu w taki sposób, by wydłużyć ogniskową, a dzięki temu obraz wydaje się bliższy. Przebiega to bez utraty jakości zdjęcia, co najwyżej może być ono nieco ciemniejsze. Telefony i kiepskie tanie aparaty cyfrowe dysponują natomiast zoomem cyfrowym, który polega po prostu na przycinaniu zdjęcia przez program w aparacie. Przez to fotografie często wyglądają źle i są rozpikselizowane.

Jaki Tani aparat cyfrowy
Jaki Tani aparat cyfrowy wybrać i kupić? Opinie, cena i ranking

Wybierz także: Aparat cyfrowy dla dziewczynki.

Regulacja ekspozycji w tanim aparacie cyfrowym

Ekspozycja to bardzo ciekawy temat, któremu moglibyśmy poświęcić osobny wpis. To właśnie od niej zależy, jak ostatecznie wyjdzie zrobione przez nas zdjęcie.

Dobry tani aparat cyfrowy pozwala na wybranie trybu automatycznego, który pozwoli nam nie zaprzątać sobie tym głowy, ale także umożliwia ustawienie trójkąta ekspozycji, do którego należą:

  • Światłoczułość matrycy – czyli ISO. W aparatach analogowych trzeba było zmienić film fotograficzny, tani aparat cyfrowy pozwala to zrobić jednym guzikiem. Im wyższe ISO, tym jaśniejsze wyjdzie zdjęcie i mniej światła potrzeba, by wyglądało dobrze. Musimy jednak wziąć pod uwagę, że wysokie ISO powoduje duże zaszumienie zdjęcia, dlatego starajmy się ustawić zawsze najniższą wartość dla danych warunków.
  • Czas naświetlania – jak długo migawka będzie otwarta, by naświetlić matrycę w naszym tanim aparacie cyfrowym. Zazwyczaj tego typu sprzęt ma tryb, w którym możemy wybrać własny czas naświetlania, a ISO oraz przysłona dopasują się tak, by zdjęcie wyszło dobrze. Pamiętajmy, że krótki czas pozwala nam zamrozić ruch, długi natomiast sprawia, że zdjęcie jest jaśniejsze. Jednocześnie przy długim czasie otwarcia migawki wszystkie ruchome obiekty wyjdą rozmazane, a jeśli nie będziemy stabilnie trzymać aparatu, na przykład na statywie, całe zdjęcie będzie do wyrzucenia.
  • Przysłona – określa to, jak mocno otwarta jest migawka taniego aparatu cyfrowego. Paradoksalnie, im mniejsza liczba ją określa, tym większy otwór. Wiąże się to z tym, że na matrycę pada więcej światła, dzięki czemu obraz jest jaśniejszy i wyraźniejszy, a tło ładnie rozmazane. Najlepsze tanie aparaty cyfrowe posiadają możliwość regulowania przysłony, a największy otwór, jaki możemy uzyskać, to nawet f/1.8.

Gdzie kupić tani aparat cyfrowy?

Sklepy, w których kupimy dobry i tani aparat cyfrowy, to przede wszystkim duże markety z elektroniką i akcesoriami, ale także sklepy internetowe. Do producentów podobnego sprzętu należą na przykład Sony, Nikon, FujiFilm, Canon, AgfaFoto i inni.

Najlepszy Tani aparat cyfrowy
Najlepszy Tani aparat cyfrowy

Tani aparat cyfrowy – cena

Cena taniego aparatu cyfrowego, jak już wspomnieliśmy, dla nas kończy się na pułapie około tysiąca złotych. Warto jednak wiedzieć, że często zmieścimy się w kwocie do 500 zł, a na rynku znajdziemy nawet tanie aparaty cyfrowe za mniej niż 200 zł.

Sprawdź też: Aparat cyfrowy do 1000 zł.

Tani aparat cyfrowy – opinie

Jesteśmy ciekawi, jakie zdjęcia udało Wam się zrobić niskobudżetowym sprzętem i jak się Wam na nim pracuje. Jaki posiadacie aparat oraz do czego go najczęściej używacie? Dajcie znać w komentarzach! Czekamy na Wasze opinie o tanich aparatach cyfrowych.

Tani aparat cyfrowy / Ranking najlepszych

Z pewnością jesteście ciekawi, jaki konkretnie model warto wziąć pod uwagę podczas zakupów. Przygotowaliśmy więc dla Was zestawienie o dobrym stosunku jakości do ceny. Poniżej znajdziecie ranking najlepszych tanich aparatów cyfrowych.

1.
Kodak PixPro WP2
Tani aparat cyfrowy Kodak
2.
KODAK PixPro AZ255BK Czarny
Tani aparat cyfrowy Kodak
3.
PRAKTICA Luxmedia BX-D18 Czarny
Tani aparat cyfrowy Praktica
4.
Canon Ixus 285 HS czarny
Tani aparat cyfrowy Canon
5.
KODAK WPZ2 Czerwony
Tani aparat cyfrowy Kodak
7.
KODAK FZ45 Czarny
Tani aparat cyfrowy Kodak
8.
KODAK FZ45 Czerwony
Tani aparat cyfrowy Kodak
9.
KODAK WPZ2 Biały
Tani aparat cyfrowy Kodak
10.
Kodak PixPro AZ252 czarny
Tani aparat cyfrowy Kodak

Dodaj swoje opinie